Historia „ulotniczonego” miasta w „Skrzydłach nad Wisłokiem” i wspomnieniach mieszkańców. Relacja ze spotkania

przez | 3 czerwca, 2019

W piątek 31 maja br. w rzeszowskiej restauracji Ceska Hospoda odbyło się spotkanie z Szymonem Jakubowskim – autorem nowo wydanej książki pt. „Skrzydła nad Wisłokiem”. Wydarzenie było promocją publikacji tuż po jej premierze, ale było także, a może nawet przede wszystkim okazją do wspomnień o lotniczej historii  Rzeszowa i okolic.   

kobieta siedząca na fotelu prezentuje książkę, mężczyzna siedzi obok

Fot. JERZY ZYGADŁO

„Skrzydła nad Wisłokiem” to reporterska opowieść o historii lotnictwa na Rzeszowszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem portu lotniczego w Jasionce. To książka popularna, dla ogółu pełna opowieści o ponad dwustuletnich tradycjach lotniczych części naszego regionu, o ludziach i wydarzeniach związanych z tym tematem. Czytałam tę książkę jeszcze wówczas, gdy trwał proces twórczy, rozdział po rozdziale. Zdziwienie, zdumienie, zaciekawienie to były moje pierwsze wrażenia po tej lekturze.

Jej r e c e n z j ę  możecie przeczytać TUTAJ

Tak jak Szymon „połknęłam” temat. Jako autor bloga o regionalnym lotnictwie, po jej przeczytaniu miałam takie fajne uczucie: dobrze jest wreszcie mieć choćby ogląd na to w jak bardzo „ulotniczonym” mieście się mieszka. Chciałam, aby inni też go mieli, aby odkrywać takie lotnicze mikrohistorie Rzeszowszczyzny i naszego regionu. W tym celu postanowiłam zorganizować spotkanie z autorem „Skrzydeł…”. Uznałam, że pojawienie się tej książki to dobry pretekst do tego, aby aktywować ludzi lotnictwa, którzy pamiętają jeszcze czasy w niej opisane z tymi, którzy chcieliby je poznać. Nie zawiodłam się. Na spotkanie przyszli zarówno starsi jak i młodsi, przedstawiciele awiacji i laicy. Była to okazja do integracji środowiska lotniczego z ogółem.

Ten kto twierdzi, że dziś ludzi nie interesuje historia powinien obejrzeć fotorelację Jerzego Zygadło z naszego spotkania.

Podczas spotkania rozmawialiśmy m.in. o słynnym już dziś zbieraniu pieczarek na lotnisku w Jasionce, wdrażaniu przepisów lotniczych na terenie portu, logistyce pokazów lotniczych w latach 80. i wielu innych meandrach lotniczej przeszłości tego obszaru.

Zapis video spotkania znajdziecie także na kanale yt Kuriera Rzeszowskiego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *