Tylko jedna fotografia… Iskra w „mieście samolotów”

przez | Maj 30, 2017

Czy to Księżyc chciał przycupnąć na skrzydle czy też Iskra chciała poderwać się do gwiazd? Jedno jest natomiast pewne: taki widok to wizytówka Mielca – „miasta samolotów”, a ten ze zdjęcia, TS-11 Iskra, to pierwszy i bardzo ważny dla miasta i regionu samolot-pomnik.

Fot. Grzegorz Radosław Maziarski / skrawkipuszczy.pl

 

To była jedna z tych pięknych, ciepłych, wiosennych nocy w lotniczym Mielcu

Grzegorz Maziarski – autor fotografii, miłośnik lokalnego lotnictwa

Więc zrobił tej regionalnej legendzie kilka zdjęć. Dla nas to dobra okazja aby krótko przypomnieć jak i dlaczego ów samolot-pomnik trafił do tego podkarpackiego miasta.

 

Jak Iskra stanęła w Mielcu 

 

W 1998 roku na łamach lokalnej prasy pasjonaci lotnictwa ze stowarzyszenia PROMLOT toczyli dyskusję, która miała uświadomić lokalnej społeczności w rozwoju Mielca było lotnictwo oraz, że fakt ten warty jest upamiętnienia i podkreślenia w postaci pomnika lotniczego. Wśród propozycji statków powietrznych, które miały firmować miasto była m.in. Iryda, Bies i Łoś. Ostatecznie zdecydowano, że będzie to TS-11 Iskra – bardzo podkarpacki samolot.

Więcej o tym samolocie > lotniczepodkarpackie.pl/podkarpackie-samoloty-sila-iskry

Jednak wówczas w Mielcu nie było żadnej Iskry. Dodatkowym problemem był brak środków finansowych na zakup takiego egzemplarza. Wreszcie mieleccy społecznicy nabyli Iskrę od bydgoskich Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2. Długo rozważano także umiejscowienie tego samolotu w Mielcu oraz formę w jakiej samolot będzie się prezentował. Pomnik uroczyście odsłonięto w roku 100-lecia lotnictwa – maj 2003 roku. Zapoczątkował nową tradycję. Sześć lat później zamontowano na nim tablicę z nazwiskiem konstruktora Tadeusza Sołtyka oraz informacją, że 4 samoloty jego autorstwa były seryjnie produkowane w Mielcu.

Dziś Iskrę „na uwięzi” można podziwiać na tzw. terenach rekreacyjnych miasta. Samolot jest doskonale widoczny z drogi prowadzącej na Tarnobrzeg. Można go zaobserwować z samochodu. Warto mu poświęcić chociaż krótką chwilę uwagi.

 

Jedna myśl nt. „Tylko jedna fotografia… Iskra w „mieście samolotów”

  1. Zoja

    I kto by pomyslał, że najsłynniejsza formacja lotnicza – Biało-Czerwne Iskry lata naszymi samolotami 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *