Lotnicze pomniki podkarpackiego. Lim-6. Bieszczadzka „Marysia”

przez | 27 lipca, 2016

A tę „Marysię” poznajecie ? Ten model samolotu Lim-6 o nr fabr. 1D05-09 n/b 509 obecnie stoi przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w bieszczadzkiej Ustianowej.


Ten model to produkt PZL Mielec. Został wyprodukowany w lipcu 1959 roku.  Służył m.in. w 2. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w podkrakowskich Balicach. Od 1963 roku latał na lotnisku w Łasku. Ostatecznie samolot przekazano jako pomoc naukową do Technicznej Szkoły Wojsk Lotniczych w Zamościu, gdzie w grudniu 1979 r. został spisany ze stanu protokołem kasacyjnym. Od 1991 r. Lim-5P jest wizytówką szkoły. 

Fot. Tomek Kępanowski

Fot. Tomasz Kępanowski

Po gruntownej renowacji w 2003 r. przywrócono mu imię własne: „Marysia.” A czy wiecie o jaką Marysię chodziło ? Tytułowa „Marysia” istniała jako nazwa własna samolotu, który stacjonował wymienionym wyżej Łasku. Nadawanie imion tym samolotom było tam powszechne. Oprócz wymienionej „Marysi” były jeszcze „Lonia”, „Zosia” i „Ewa”. Te imiona były malowane białą farbą na owiewkach podwozia przedniego. Napis „Marysia” namalował na tym Limie tamtejszy technik, kpr. Wiesław Turowiecki. Był to wyraz jego uczuć do Marii Knul – ówczesnej sympatii.


Podkarpackie Limy

Więcej o jednym z flagowych produktów mieleckich zakładów lotniczych możecie przeczytać w naszym wpisie Podkarpackie samoloty. Lim połączenie cygara bumerangiem


Przy tej okazji warto wspomnieć także o wymienionej szkole przed którą stacjonuje ten samolot.  Szkołę Podstawowa im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego otwarto w 1971 roku. W latach międzywojennych bieszczadzka Ustianowa była słynęła ze znajdującej się tam  szkoły szybowcowej. To w niej wykształciło się wielu polskich pilotów – bohaterów walk II wojny światowej. Nazwa obecnej podstawówki – imienia „Bohaterów Lotnictwa Polskiego”  jest wyrazem uznania i pamięci dla poległych lotników. Opodal szkoły, na wzgórzu wzniesiono na wzgórzu wznosi się także Pomnik Lotników.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *