Belfegor po raz drugi. Mielecki „upiór” na Węgrzech

przez | 2 czerwca, 2017

Wyprodukowano ich niewiele i niewiele ich zostało, bo te podkarpackie samoloty nie spełniły pokładanych w nich nadziei. Do dziś te „upiorne” dziwadła rodem z podkarpackiego zwracają uwagę. Nawet za granicą. Na jednego ze 175 wyprodukowanych egzemplarzy M-15 Belfegor o nr CCCP-15187 natrafił przypadkowo kanadyjski fotograf Dennis Jarvis podczas swojego pobytu na Węgrzech.

samolot pomnik

Fot. Dennis Jarvis/ Flickr.com

To okropne ujęcie, ale ciekawa historia. Lubię samoloty i jak wiele osób wie, lubię umieszczać informacje o zdjęciach. Przeszukiwałem wszystkie informacje o tym samolocie. Nawet wysyłałem zdjęcia do kanadyjskich muzeów lotnictwa i jednego amerykańskiego. Nawet nie odpowiedzieli, że nie wiedzą co to jest. Więc zacząłem szukać informacji w wegierskich i rumuńskich muzeach lotnictwa. Otrzymałem odpowiedź z muzeum lotnictwa w węgierskim Szolnok (przyp. red. – RepTár – Szolnoki Repülőmúzeum) Administrator witryny podał mi link i połączyłem te wszystkie  informacje. Ten samolot, jako pomnik znajduje się przy autostradzie nr 4 w Szolnok na Węgrzech. Mielecki M-15 był samolotem odrzutowym produkowanym w PZL Mielec w Polsce na potrzeby lotnictwa rolniczego w ZSRR. Przez dziwny wygląd i hałaśliwy silnik nadano mu przydomek Belphegor po hałaśliwym demonie. Samoloty odrzutowe nie były ekonomiczne, a produkcja zakończyła się w 1981 roku po wyprodukowaniu 175 samolotów. Było używane tylko w ZSRR. Oryginalna rejestracja tego samolotu to CCCP-15187.

(Dennis Jarvis, flickr.com)

Wcześniej, ten wypatrzony przez Dennisa M15 Belfegor stał na ekspozycji w wymienionym, węgierskim muzeum. Dziś egzemplarz można zobaczyć na terenie PZL Mielec. Jeśli macie niedosyt informacji o tym samolocie – Belfegor po raz pierwszy: lotniczepodkarpackie.pl/podkarpackie-samoloty-upiorny-pzl-m-15-belfegor

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *