A tę „Marysię” poznajecie ? Taki model samolotu Lim-6 o nr fabr. 1D05-09 n/b 509 obecnie stoi przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w bieszczadzkiej Ustianowej.
Ten model to produkt PZL Mielec. Został wyprodukowany w lipcu 1959 roku. Służył m.in. w 2. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w podkrakowskich Balicach. Od 1963 roku latał na lotnisku w Łasku. Ostatecznie samolot przekazano jako pomoc naukową do Technicznej Szkoły Wojsk Lotniczych w Zamościu, gdzie w grudniu 1979 r. został spisany ze stanu protokołem kasacyjnym. Od 1991 r. Lim-5P jest wizytówką szkoły. Po gruntownej renowacji w 2003 r. przywrócono mu imię własne: „Marysia”. A czy wiecie o jaką Marysię chodziło ? Tytułowa „Marysia” istniała jako nazwa własna samolotu, który stacjonował w Łasku. Nadawanie imion tym samolotom było tam powszechne. Oprócz wymienionej „Marysi” były jeszcze „Lonia”, „Zosia” i „Ewa”. Nazwy malowano białą farbą na owiewkach podwozia przedniego. Napis „Marysia” namalował na tym Limie tamtejszy technik, kpr. Wiesław Turowiecki. Był to wyraz jego uczuć do Marii Knul – ówczesnej sympatii.
Przy tej okazji warto wspomnieć także o wymienionej szkole przed którą stacjonuje ten samolot. Szkołę Podstawowa im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego otwarto w 1971 roku. W latach międzywojennych bieszczadzka Ustianowa była słynęła ze znajdującej się tam szkoły szybowcowej. To w niej wykształciło się wielu polskich pilotów – bohaterów walk II wojny światowej. Nazwa obecnej podstawówki – imienia „Bohaterów Lotnictwa Polskiego” jest wyrazem uznania i pamięci dla poległych lotników. Opodal szkoły, na wzgórzu wzniesiono na wzgórzu wznosi się także Pomnik Lotników.