Gdy Rzeszów witał dostojnych, radzieckich gości…

dzieci z wózkiem stoją na tle lotniskowego budynku

Fot. arch. Lotnicze podkarpackie

Ta retro fotografia urzekła mnie od pierwszego wejrzenia. Ponieważ urzekające jest to jak w, z założenia ponurych czasach socjalizmu w Polsce, ludzie lgnęli do lotnictwa. Nie chodzi nawet o tych, którzy robili to z tytułu wykonywanego zawodu lub realizowania lotniczej pasji lecz o tych zwykłych, laików, ogół społeczeństwa dla których samoloty i możliwość obejrzenia ich z bliska była magnesem. Często sprytnie wykorzystywała to polityczna propaganda PRL.

To fotografia z rzeszowskiego lotniska, zrobiona w kwietniu 1983 roku. Na stojącym za dziewczynkami banerze, od frontu napisano: LOTNICZY RZESZÓW WITA DOSTOJNYCH RADZIECKICH GOŚCI.

W czasach PRL-u lotnisko w Jasionce często przybierało „odświętny” wygląd. Było to związane m.in z wizytami różnego rodzaju gości – głównie dostojników politycznych, krajowych i zagranicznych, powitaniami lotniczych mistrzów, pokazami i zawodami lotniczymi. I to zdjęcie wykonano z okazji przylotu do Rzeszowa – na lotnisko w Jasionce radzieckiego kosmonauty pilota Gregorija Biergowoja (w 1968 roku przebywał na orbicie okołoziemskiej 4 doby). Towarzyszył mu pierwszy polski kosmonauta – gen. Mirosław Hermaszewski. Co ciekawe, w przypadku radzieckiego pilota nie była to jego pierwsza wizyta w tych stronach. Jesienią 1944 roku kpt. Biergowoj stacjonował w pobliskim Zaczerniu jako dowódca eskadry szturmowych Iłów.

Podczas takich lotniskowych wydarzeń prezentowano flotę i kadrę szkoleniową ARz i OSPL. Oczywiście obrazków z takich uroczystości, dokumentujących głównie wyrazy przyjaźni polsko-radzieckiej powstało mnóstwo. Są sztampowe, pokazowe a to… Dziś to zdjęcie i kryjąca się za nim krótka historia ma swój urok: opowiada o lotnictwie tamtych lat….

2 komentarze do „Gdy Rzeszów witał dostojnych, radzieckich gości…

 1. Tomasz

  Szanowna Pani!
  To zdjęcie na pewno zostało zrobione o wiele lat wcześniej jak panie podaje. Co najmniej 20 lat wcześniej, czyli na przełomie lat 50/60.

  Odpowiedz
  1. Katarzyna Hadała Autor wpisu

   Raczej mało prawdopodobne. Seria zdjęć, którą przeglądałam zawierająca m.in. to prezentowane była opisana: lata 70.-80. Panie Tomaszu a może Pan wyjaśnić skąd taka data? To byłoby bardzo cenne 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *