„Zróbmy w Mielcu lotnisko”. Wernisaż archiwalnych fotografii w mieleckim muzeum

przez | 8 września, 2017

Od 7 września w mieleckiej „Jadernówce” można oglądać zbiór fotografii o historii utworzenia i działalności mieleckiego lotniska. To gratka dla m.in. fanów historii lotnictwa w regionie. My byliśmy na wernisażu wystawy pt. „Zróbmy w Mielcu lotnisko”. Zobaczcie fotorelację.

Fotografie prezentują różne aktywności i społeczne zaangażowanie mielczan m.in w budowę tamtejszego lotniska turystycznego. 

Galeria 

 

Czy wiecie, że… 

 

Mieleckie lotnisko turystyczne otwarto 5 lipca 1931 roku. Ostatecznie usytuowane zostało na mieleckich błoniach. Jednak nie obyło się bez problemów dotyczących m.in lokalizacji tego miejsca. Jednym z nich były … Krowy.

„Na obradach Rady Miejskiej zjawili się inicjatorzy budowy, a wśród nich przybyły specjalnie z Krakowa na tę okoliczność Stanisław Działowski. Ówczesny burmistrz Mielca […] był początkowo przeciwny naszej inicjatywie. Tłumaczył, że miejskie błonia powinny przede wszystkim służyć do wypasu bydła, a gdy będą warczeć samoloty – to krowy się wypłoszą i nie będą dawać mleka. Jednak nasze argumenty przeważyły pomimo tego, że na błoniach pasły się również burmistrzowe krasule. By pogodzić interesy i jednej i drugiej strony lotniskowego sporu, uzgodniliśmy jedynie, co następuje: błonie rozdziela na dwie części droga biegnąca z miasta w kierunku wsi Smoczka, a więc w przypadku, gdy nad lotnisko nadleci samolot, pastuch miejski przeganiać będzie bydło na część błoni leżącą po prawej stronie drogi. Na części lewej natomiast mogą lądować samoloty…”

 

[za: „Jadernówka” Oddział Fotograficzny Muzeum Regionalnego w Mielcu]

 

 

W latach 30. odbywały się na nim m.in zawody lotnicze, zloty, konkursy, pikniki. Utrwalił to na fotografiach m.in. Wiktor Jaderny – miejscowy fotograf i entuzjasta lotnictwa. Zdjęcia można oglądać w „Jadernówce” – Oddział Fotograficzny Muzeum Regionalnego w Mielcu do 4 października.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.