Avia Tech Challenge. Lotnicze podkarpackie Patronem hackathonu lotniczego

przez | 29 kwietnia, 2024

Od 18 do 19 maja w Mielcu odbędzie się Avia Tech Challenge. To hackathon poświęcony zagadnieniom z branży lotniczej. Celem wydarzenia jest zachęcenie pasjonatów technologii, nauki i lotnictwa do opracowywania nowoczesnych rozwiązań umożliwiających rozwój lotnictwa. Szukamy innowacji, które będą kształtowały przyszłość lotnictwa – podkreśla koordynator eventu. Jednym z patronów wydarzenia jest Lotnicze podkarpackie.

W ramach hackathonu uczestnicy będą mieli do wyboru dwa rodzaje zadań:

  • zadania otwarte
  • zadania partnerskie.

W ramach zadań otwartych będą szukać koncepcji, które mogłyby zrewolucjonizować przemysł lotniczy. Mile widziane będą najbardziej odlotowe pomysły. W zadaniach partnerskich rolą uczestników będzie przygotowanie zadań odpowiadających konkretnym wytycznym przygotowanym przez organizatorów i partnerów odpowiadającym realnym problemom oraz wyzwaniom branży lotniczej. Do udziału w hackathonie można zgłaszać się indywidualnie lub w zespole liczącym maksymalnie 6 osób.

Wojciech Fiksa, koordynator hackathonu AviaTech Challenge:

Przygotowujemy zadania, które będą dotykały pełnego przekroju branży lotniczej – sfery cywilnej i militarnej, kwestii miękkich – takich jak stres przed lataniem czy obsługa pasażera i zagadnień stricte inżynierskich – jak konstrukcje lotnicze, napędy czy paliwa do zasilania statków powietrznych. Szukamy innowacji, które będą kształtowały przyszłość lotnictwa. Zaproszeni przez nas mentorzy i jurorzy to uznani przedstawiciele środowiska, którzy w trakcie 24 godzin będą do dyspozycji uczestników, tak by służyć cenną radą i wieloletnim doświadczeniem.

Wśród mentorów jest m.in. Marek Sitek – pilot liniowy, kapitan samolotu Airbus A320/321, instruktor samolotowy, egzaminator ICAO English w ULC, były wykładowca akademicki na Politechnice Rzeszowskiej, absolwent kursów podyplomowych w Cranfield UK, współtwórca interaktywnych kursów języka angielskiego techniczno-lotniczego,  Tomasz Balcerzak – wykładowca prawa lotniczego i kosmicznego na Uczelni Łazarskiego, prezes Wademekum oraz Aerospace Technology, poprzednio Ekspert Europejskiej Agencji Nawigacji Satelitarnej, prezes Polskiego Klubu Lotniczego; do 2014 roku – prezes linii lotniczej Eurolot, a także Hubert Gross ze stowarzyszenia Innspace gromadzącego studentów oraz młodych profesjonalistów wokół projektów z sektora kosmicznego oraz co-founder startupu Supercluster, który skupia się na projektowaniu systemów sterowania do balonów stratosferycznych w celu obrazowania ziemskiego oraz testów nanosatelitów.

Organizatorzy zapraszają m.in. uczniów, studentów, pasjonatów, programistów, designerów, konstruktorów, technologów, innowatorów. Dla laureatów przygotowano nagrody finansowe i rzeczowe, których pula opiewa na ponad 100 000 zł. Ponadto najlepsze zespoły otrzymają możliwość odbycia wizyt studyjnych, staży i praktyk w partnerskich firmach i instytucjach. 

Nie przypadkowo to właśnie w Mielcu jest organizowany hackathon lotniczy bowiem to miasto jest nieodłącznie związane z lotnictwem – jest tu dynamicznie rozwijająca się strefa ekonomiczna oraz szkoły branżowe. W mieście prężnie rozwija się sektor lotniczy.

Organizatorami są: Think HackR, Województwo Podkarpackie, Młodzieżowa Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo” oraz CKPiDN w Mielcu. Jak zapewniają organizatorzy, będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w kraju, a być może również na świecie. Avia Tech będzie częścią  XIV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Patronatem Honorowy sprawuje: Minister Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Mieleckiego, Prezydent Miasta Mielca, Aeroklub Polski, a Partnerami są m.in: Stowarzyszenie Dolina Lotnicza, Stowarzyszenie Polskiego Przemysłu Lotniczego, PZL Mielec, Drone Space Valley, Air Res Aviation, uczelnie: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Wrocławska, WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa, Uczelnia Łazarskiego, Akademia Sztuki Wojennej, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu, Rada Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, Stowarzyszenie Inn Space, Supercluster, Studenckie Forum Business Centre Club, Krakowski Park Technologiczny, Start Up Poland czy Aeroklub Nowy Targ. Wśród Patronów Medialnych znaleźli się: Rynek lotniczy, dlapilota.pl, Crossweb, Comparic, Reach4, aviation24.pl, hej.mielec.pl, TVP3 Rzeszów oraz Lotnicze Podkarpackie.

samolot na zielonym tle baner

Hackathon to połączenie angielskich słów „hacking” – hakowanie oraz  „marathon” – maraton. Jest to wydarzenie, podczas którego przed programistami i przedstawicielami pokrewnych profesji jest stawiany problem, zadanie do rozwiązania. Hackathony pozwalają wybić się w branży lub zwrócić na siebie uwagę potencjalnych pracodawców, przyjmują najczęściej formę zespołowego konkursu organizowanego lub sponsorowanego przez duże firmy. Mogą się odbywać stacjonarnie lub online. Nagrodami są przeważnie określone kwoty pieniężne. [por. futurecollars.com]

Do udziału w Avia Tech Challenge można rejestrować się na stronie: hackaviatech.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *