Podkarpackie samoloty. Siła Iskry

przez | 25 października, 2016

Czy wiecie, że każdy pilot Polskich Sił Powietrznych zawdzięcza swoją pracę Podkarpaciu? Wszystko dzięki samolotowi PZL TS-11 Iskra.

Fot. Jacek Wawrzyk / LUFA

Fot. Jacek Wawrzyk / LUFA

Ta maszyna przez prawie 25 lat była produkowana właśnie w naszym regionie. Silnik SO-3 to flagowy model turbin produkowanych kiedyś w WSK Rzeszów. Konstrukcja była natomiast składana w PZL Mielec. Iskra była pierwszym samolotem odrzutowym polskiej konstrukcji. Z mieleckiej fabryki wyleciało niemal 450 tych wyjątkowych maszyn. Ta „podkarpacka duma” w ub. roku odwiedziła swój dom goszcząc na I Podkarpackich Pokazach Lotniczych w Mielcu, zarówno w wersji kolekcjonerskiej, prywatnej, jak i w ramach pokazu wojskowego teamu Biało-Czerwone Iskry. 

PZL TS-11 Iskra jest stacjonującym w Dęblinie, samolotem szkolnym, na którym latał każdy pilot wojskowy, później przesiadający się na myśliwce czy bombowce. Dziś historia Iskry powoli się kończy. Maszyna, której produkcji zaprzestano w 1987 roku, jest w trakcie przechodzenia na emeryturę i już niedługo zostanie wyprzedana do muzeów lub w ręce prywatnych pilotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *