Mayday! Mieleccy pasjonaci lotnictwa próbują uratować hangar lotniczy

przez | 26 października, 2016

Lotnictwo to nie tylko to co lata, co na niebie, ale także lotnicze miejsca i … lotnicze konstrukcje. Tym razem o jednej z nich: bezcennej, ale kosztownej, używanej, ale nie zużytej, sportowej, ale także lotniczej, do wyburzenia, ale do uratowania … I w dodatku w podkarpackim.

Członkowie Aeroklubu Mieleckiego chcą uratować przed wyburzeniem dawny hangar lotniczy, który do niedawna służył mieszkańcom Mielca jako obiekt sportowy. Tzw. hangar-arena trafił tu w latach 60-tych XX wieku w postaci elementów trzech hangarów lotniczych z Kętrzyna, gdzie był częścią tamtejszego lotniska sportowego, a potem hitlerowskiego, „Wilczego Szańca.” Początkowo został sprowadzony do Mielca z przeznaczeniem na halę produkcyjną WSK Mielec.

Fot. PrtScr fb.com

Fot. PrtScr fb.com

Stosunkowo szybko zdecydowano, że konstrukcja zostanie zaadaptowana na potrzeby rekreacyjno-sportowe. Teraz, po 53-letniej obecności tej lotniczej konstrukcji w Mielcu pojawiła się idea przywrócenia hangaru do pierwotnej wersji. Gdy jedni są za rewitalizacją obiektu, inni chcą go wyburzyć. Scenariusz niemal odlotowy. W tle pobrzmiewa echo utworzenia Podkarpackiego Muzeum Przemysłu Lotniczego i Lotnictwa w Mielcu. Co się stanie z mielecko-kętrzyńskim hangarem lotniczym? Tego jeszcze nie wiadomo.

Mieleccy pasjonaci lotnictwa próbują uratować miejscowy hangar lotniczy. Serio! – pomyślałam tuż po przeczytaniu opisu wydarzenia […] Cóż, podobno w Polsce wszystko jest możliwe, a magia Internetu wiele potrafi wynieść do rangi przedsięwzięcia, które „musi się udać”. Dodatkowo czar i urok lotnictwa … Tak, to połączenie czasem działa. A czasem nie […] jak się okazuje Polacy potrafią docenić nawet hangar lotniczy.

 [aviation24.pl]

Czy warto o niego walczyć? Jednoznacznie trudno ocenić. Jak zwykle w takich sprawach bywa, dla jedynych to element pełen sentymentów i wspomnień, a dla innych obiekt do rozbiórki.

PRZECZYTAJKupię, sprzedam, wyremontuję … Mayday! Oddam w dobre ręce hangar lotniczy.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *