Skarbnica podkarpackich tradycji lotniczych. Sala Tradycji im. Romana Przepióry

przez | 19 października, 2016

Są takie miejsca w województwie podkarpackim, które przechowują różne ciekawe materiały o lotnictwie w naszym regionie. Jednak Sala Tradycji im. Romana Przepióry w Ośrodku Kształcenia Lotniczego w Jasionce to chyba jedyne takie miejsce w całości poświęcone lokalnemu lotnictwu.

Są tam m.in. informacje o tym jak awiacja zawitała do Rzeszowa i co tutaj się z nią działo. W Sali Tradycji byłam z Joanną. Oto fragmenty tego co tam zobaczyłyśmy.

 – To może na początek: czy wiecie kim był patron Sali, Roman Przepióra? To pasjonat lotnictwa, instruktor, długoletni kierownik Aeroklubu Rzeszowskiego i dyrektor OKL. Wyszkolił wielu pilotów – mistrzów Polski, Europy i świata, a zainteresowanie lotnictwem zaszczepił mu ojciec – krawiec, który w latach 30. służył w batalionie lotniczym w Ławicy. To Roman Przepióra zainicjował powołanie w Rzeszowie cywilnej szkoły pilotów i jako kierownik aeroklubu dokumentował jego działalność. Później zgromadzone dokumenty i pamiątki przekazał do Sali Tradycji Lotniczych OKL.

(Joanna Prasoł)

– W tej Sali są zdjęcia, plakietki, wycinki prasowe, puchary, odznaki, a nawet mundury lotnicze z II wojny światowej. Czy wiecie na przykład, że w 1991 roku w pobliżu miejsc przylotów na terenie portu lotniczego powstał bazar. Dokładniej chodziło o utworzenie giełdy samochodowej. Były nawet propozycje udostępnienia pasa startowego w celu testowania zakupionych samochodów. A w 1961 roku na stadionie „Stali” w Rzeszowie odbyły się pokazy lotnicze (!) Chociaż lepiej byłoby określić to lotniczo-sportową niedzielą ponieważ przed meczem żużlowym mieszkańcom miasta, nad stadionową płytą zaprezentował się m.in.  szkolno-treningowy Bies i wojskowy śmigłowiec. W ogóle w tych latach, w regionie stosunkowo często odbywały się jakieś minipokazy. Organizował je najczęściej Aeroklub Rzeszowski.

(Katarzyna Hadała)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *