Tylko jedna fotografia… Iskra w „mieście samolotów”

przez | 30 maja, 2017

Czy to Księżyc chciał przycupnąć na skrzydle czy też Iskra chciała poderwać się do gwiazd? Jedno jest natomiast pewne: taki widok to wizytówka Mielca – „miasta samolotów”, a ten ze zdjęcia, TS-11 Iskra, to pierwszy i bardzo ważny dla miasta i regionu samolot-pomnik.

Fot. Grzegorz Radosław Maziarski / skrawkipuszczy.pl

To była jedna z tych pięknych, ciepłych, wiosennych nocy w lotniczym Mielcu

Grzegorz Maziarski – autor fotografii, miłośnik lokalnego lotnictwa

Więc zrobił tej regionalnej legendzie kilka zdjęć. Dla nas to dobra okazja aby krótko przypomnieć jak i dlaczego ów samolot-pomnik trafił do tego podkarpackiego miasta.

 

Jak Iskra stanęła w Mielcu 

Samolot – pomnik Iskra to jedna z największych atrakcji turystycznych w gminie Mielec, z którą można zapoznać się nawet przejazdem.

Samolot ten jest doskonale widoczny z drogi prowadzącej na Tarnobrzeg, a więc można go zaobserwować z samochodu. Oczywiście nie będzie to jakieś długotrwałe zwiedzanie, ale warto poświęcić tej replice chociaż krótką chwilę. Iskra to samolot ważny dla dawnej Polski, dlatego też postanowiono, aby wznieść w Mielcu pomnik upamiętniający ten samolot. Dojazd do niego jest bardzo łatwy, znajduje się on blisko stadionu sportowego, dlatego turyści nie powinni mieć z tym najmniejszych problemów. Replika jest dokładnym odwzorowaniem prawdziwego modelu samolotu, więc można na miejscu dowiedzieć się jak on konkretnie wyglądał, z czego był zbudowany, jak wyglądały stery i kto mógł zasiadać za kokpitem. Widać wyraźnie, że jest to niesamowite przeżycie, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że tak wielu turystów chętnie odwiedza to miejsce.

(4tour.pl)

W 1998 roku na łamach lokalnej prasy pasjonaci lotnictwa ze stowarzyszenia „Promolot” toczyli dyskusję, która miała uświadomić lokalnej społeczności w rozwoju Mielca było lotnictwo oraz, że fakt ten warty jest upamiętnienia i podkreślenia w postaci pomnika lotniczego. Wśród propozycji statków powietrznych, które miały firmować miasto była m.in. Iryda, Bies i Łoś. Ostatecznie zdecydowano, że będzie to TS-11 Iskra – bardzo podkarpacki samolot.

Jednak wówczas w Mielcu nie było żadnej Iskry. Dodatkowym problemem był brak środków finansowych na zakup takiego egzemplarza. Wreszcie mieleccy społecznicy nabyli Iskrę od bydgoskich Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2. Długo rozważano także umiejscowienie tego samolotu w Mielcu oraz formę w jakiej samolot będzie się prezentował. Pomnik uroczyście odsłonięto w roku 100-lecia lotnictwa – maj 2003 roku. Zapoczątkował nową tradycję. Sześć lat później zamontowano na nim tablicę z nazwiskiem konstruktora Tadeusza Sołtyka oraz informacją, że 4 samoloty jego autorstwa były seryjnie produkowane w Mielcu.

 

Jeden komentarz do „Tylko jedna fotografia… Iskra w „mieście samolotów”

  1. Zoja

    I kto by pomyslał, że najsłynniejsza formacja lotnicza – Biało-Czerwne Iskry lata naszymi samolotami 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *