„Lotnictwo i kosmos”. Lotnicze podkarpackie Partnerem wystawy filatelistycznej

przez | 1 września, 2023

Od 11 do15 września w Rzeszowie będzie można obejrzeć bardzo ciekawą wystawę filatelistyczną pt. „Lotnictwo i kosmos. Podróż w przestrzeń”. Organizatorem jest Okręg Rzeszowski Polskiego Związku Filatelistów a Partnerem – Lotnicze podkarpackie. Serdecznie Was zapraszam na to wydarzenie.

 

Na ekspozytorach będą umieszczone znaczki, całości pocztowe, listy i inne dokumenty pocztowe przedstawiające m.in. historię lotnictwa polskiego z uwzględnieniem dziejów regionalnej awiacji – w tym Centralnego Okręgu Przemysłowego, a co za tym idzie zakładów lotniczych WSK w Rzeszowie oraz w Mielcu. Organizatorzy zdradzają, że te walory filatelistyczne poświęcone mieleckiej fabryce lotniczej to materiały od filatelisty z Mielca, który taką dokumentację filatelistyczną zbierał aż 30 lat.

Oryginalne autografy astronautów na kartach pocztowych

Będą również walory filatelistyczne upamiętniające historię podboju kosmosu – misje Apollo, Sojuz i Apollo – Sojuz oraz misje amerykańskich wahadłowców. Po raz pierwszy w Polsce zostaną zaprezentowane oryginalne autografy astronautów – w tym m.in. Neila Armstronga, Edwina Buzz Aldrina i Michaela Collinsa. Miejscowi filateliści zgromadzili aż takich 30 podpisów amerykańskich astronautów i radzieckich kosmonautów na kartach pocztowych i listach. Okręg rzeszowski PZF:

Na Srebrny Glob astronauci zabrali m.in. karty pocztowe, na których złożyli własne podpisy. Dziś to „białe kruki”.  Po powrocie na Ziemię rozdali je członkom rodziny i przyjaciołom. Czasem te pamiątki filatelistyczne pojawiają się na aukcjach. Na niektórych przechodziły w inne ręce za kilkanaście tysięcy dolarów. Najwyższą dotąd cenę uzyskała całość pocztowa w 2016 r., za którą zapłacono 59 215 dolarów. 

Zbiór prawie takich 30 autografów na całościach pocztowych (patrz foto poniżej) podczas wystawy zaprezentuje m.in. Marek Mokrzycki. 

Fot. arch. Oddział Rzeszowski PZF/ ze zbiorów Marka Mokrzyckiego

Ta wystawa filatelistyczna poświęcona lotnictwu i eksploracji przestrzeni kosmicznej jest organizowana w ramach obchodów 60-lecia Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej (WBMiL PRz), którego działalność bezsprzecznie wiąże się z historią lotnictwa na Podkarpaciu. Jego początki sięgają 1963 roku i Wyższej Szkoły Inżynierskiej w skład której wchodził Wydział Mechaniczny, gdzie na początku lat 70. powstał tzw. Oddział Lotniczy, a pod koniec dekady – Instytut Lotnictwa. Następnie jednostka zaczęła specjalizować się nie tylko w badaniach z tej dziedziny, ale także w kształceniu kadr dla lotnictwa cywilnego.       Ale czy wiecie jak doszło do tego, że podkarpackie stało się regionem lotniczym i jak do stolicy województwa zawitało lotnictwo?    

„Można chyba stwierdzić, że nie ma drugiego miasta w kraju, które by w tak szybkim tempie «ulotniczyło się» jak Rzeszów” – pisano w 1977 roku w magazynie lotniczym „Skrzydlata Polska” o stolicy województwa podkarpackiego. Jednocześnie uzasadniając, że temu stwierdzeniu dało podstawy największa w kraju fabryka silników lotniczych WSK PZL Rzeszów, kształcąca inżynierów lotnictwa i pilotów lotnictwa cywilnego uczelnia Politechnika Rzeszowska, prężnie działający Aeroklub Rzeszowski, ministerialny Ośrodek Szkolenia Personelu Lotniczego będący „zalążkiem przyszłej zawodowej szkoły lotnictwa cywilnego”. Gazeta prorokowała, że w krótkim czasie miasto stanie się centralnym ośrodkiem szkolenia kadr lotniczych dla przemysłu oraz personelu lotniczego i technicznego dla lotnictwa cywilnego. Wreszcie, w czasopiśmie stwierdzono, że „Rzeszów ma szansę stać się drugim po stolicy najbardziej ulotniczonym miastem w kraju”. Nie ma w tym przesady, tak też się stało lecz jak do stolicy województwa trafiło lotnictwo? 

Tego dowiecie się z artykułów mojego autorstwa w KATALOGU wystawowym, który będzie rozdawany podczas wydarzenia. 

Każdy z Was może nadać przesyłkę „samolotową”

Ponadto w ramach wystawy zostanie wydana okolicznościowa kartka pocztowa z datownikiem, a 12. września zostanie zorganizowana Specjalna Poczta Samolotowa. To będzie gratka dla filatelistów i fanów lotnictwa. To oznacza, że każdy z Was może nadać przesyłkę „samolotową” w postaci tradycyjnego listu lub kartki pocztowej. Adam Masłoń z rzeszowskiego oddziału PZF wyjaśnia zasady: 

Taką korespondencję należy złożyć w rzeszowskim Urzędzie Pocztowym na ulicy Moniuszki 1 z adnotacją, że dotyczą Samolotowej Poczty Specjalnej do 9. września br. Dzięki temu urząd będzie wiedział, że dana korespondencja ma wziąć udział w naszej akcji. Przesyłkę należy opłacić – zakupić znaczek pocztowy. Zakwalifikowane przesyłki zostaną opatrzone okolicznościowym, lotniczym datownikiem związanym z jubileuszem WBMiL PRz, a następnie spakowane trafią na lotnisko EPRJ w Jasionce skąd samolotem TB-9 Tampico wyruszą na „lotniczą wycieczkę”. Po powrocie zostaną zwrócone na pocztę i ostemplowane 3 stemplami: „Przewieziono samolotem”, „Poczta samolotowa” oraz dziennym datownikiem z 12.09.2023. Następnie tradycyjnie wysłane do wskazanego adresata, który w ten sposób nabędzie unikatowy, lotniczy walor filatelistyczny
Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na poniedziałek, 11 września na godzinę 13.00. Zbiory będzie można oglądać przez pięć dni w budynku S rzeszowskiej uczelni, na ulicy Al. Powstańców Warszawy 10. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *