Policyjny Black Hawk, kontrterroryści, strażacy i wojsko… Co się działo na lotnisku EPRJ w Jasionce?

przez | 11 marca, 2020

Sceny jak z amerykańskich filmów akcji rozegrały się w pierwszym tygodniu marca br. m.in. na uczelnianym lotnisku Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce. To za sprawą ćwiczeń służb mundurowych z podkarpackiego i regionów ościennych. Swoje umiejętności trenowali policyjni kontrterroryści, wojskowi i ratownicy-strażacy. W akcji wziął udział wyprodukowany w Mielcu policyjny śmigłowiec – S70i Black Hawk. A my byliśmy blisko… Bardzo blisko…

śmigłowiec na lotnisku dokoła ludzie chodzą

Fot. TOMASZ KĘPANOWSKI / Lotnicze podkarpackie ©

Pamiętacie amerykański film „Błękitny Grom” albo „Black Hawk Down”? Któż nie chciał być na planie tych produkcji. I chyba każdy zastanawiał się na ile odzwierciedla rzeczywistość. Jak wiadomo to co ludzi kręci najbardziej (oprócz lotnictwa 😉 ) to to czego nie widać na co dzień, to co jest niedostępne oczom ogółu. Bez ryzyka można stwierdzić, że funkcjonariusze policji z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie, wojskowi z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i ratownicy (strażacy) ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Rzeszów-1” Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej zafundowali oczom i uszom taki ekskluzywny filmowy „odlot”. Nieziemskie wrażenia zapewnił obserwującym m.in. nowy nabytek polskiej Policji – śmigłowiec S70i Black Hawk. Był narzędziem do treningu dla wymienionych służb mundurowych. Ten egzemplarz na co dzień stacjonuje na warszawskim Bemowie, a w Jasionce pokazał…. A to co pokazał dowiecie się z naszej fotogalerii. Obecność tej maszyny była atrakcją dla samych uczestników szkolenia, okolicznych widzów i fotografów.

Ćwiczeniom służb mundurowych na lotnisku EPRJ w Jasionce oraz na terenie siedziby Oddziału Prewencji Policji w Zaczerniu towarzyszyli fotoreporterzy Lotnicze podkarpackie: SYLWIA WIATER i TOMASZ KĘPANOWSKI. Zapraszam do obejrzenia unikatowych zdjęć.

W ramach ćwiczeń służby ratownicze ze straży pożarnej zaprezentowały m.in. działania z wykorzystaniem technik linowych i alpinistycznych z udziałem śmigłowca. W praktyce jest to na przykład desant ratowników ze sprzętem medycznym, podjęcie interwencyjne osoby poszkodowanej z użyciem trójkąta ratowniczego i transport poszkodowanego w noszach w asyście ratownika przy użyciu liny.

Helikopter wykorzystywano również do ćwiczeń w działaniach bojowych. Kontrterroryści pokazali m.in. trening różnych technik desantu zespołów bojowych z pokładu śmigłowca i ich ewakuacji na pokład statku powietrznego. Doskonalili swoje umiejętności z zakresu działań wysokościowych, taktyki kontrterrorystycznej, wyszkolenia strzeleckiego, ewakuacji czy zatrzymania osób uciekających samochodem z wykorzystaniem Black Hawk’a, co było jednym z najbardziej „filmowych” punktów programu. Ponieważ ta grupa musi być w stałej gotowości bojowej, funkcjonariusze cyklicznie doskonalą swoje umiejętności biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach z wykorzystaniem takich maszyn. W tym przypadku był to pierwszy trening przedstawicieli rzeszowskich służb mundurowych z tym helikopterem na terenie Podkarpacia. Planowane są kolejne.

Jak dotąd krajowa Policja kupiła 3 śmigłowce S70-i Black Hawk od PZL Mielec. W skali świata te maszyny dla służb porządku publicznego są wykorzystywane w siłach policyjnych krajów Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu. Korzystają z nich również liczne amerykańskie, federalne agencje bezpieczeństwa. Obecnie w obszarze Europy jedynie turecka i polska policja użytkuje te samoloty.

 

AD VOCEM: Serdeczne podziękowania przekazuję dla Panów: Mirosława i Łukasza – oficerów z SPKP KWP w Rzeszowie oraz pil. Adriana z LP KGP, za zaangażowanie i możliwość współpracy fotograficznej. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *