Od 18 grudnia 2017 roku powiat leski to Kraina Szybowisk. Uchwała to deklaracja władz o promowaniu lotnictwa i turystyki na tym terenie Bieszczadów. Nazwa nawiązuje do chlubnych, wieloletnich tradycji szybowniczych na tym terenie.
W uzasadnieniu podjętej uchwały powołano się m.in na wieloletnie tradycje szybownicze na tym terenie, które do dziś promują regionalną awiację ogółem, a co za tym idzie lotniczy region. W latach 30. XX wieku Politechnika Lwowska i Aeroklub Lwowski w Bezmiechowej uruchomiły szkołę szybowcową. Rosnące zainteresowanie szybownictwem na tym terenie sprawiły, że również wojskowo założyło w pobliskiej Ustjanowej taką szkołę. W latach 1931-1939 w Ustjanowej znajdowało się największe szybowisko międzywojennej Polski. Korzystała z niego wojskowa szkoła pilotażu. Były tu 54 stanowiska startowe i stacjonowało około 770 szybowców. Miesięcznie szkolono kilkuset pilotów. Podczas wojny – nieużytkowane. Zlikwidowane w 1945 r. Po czasach przestoju, w 1990 roku szybownictwo powróciło na te tereny (por. A. Olejko „Szybowce nad Bieszczadami. Z dziejów szybownictwa na Podkarpaciu” Lesko 1998). Aktualnie działają szybowiska w Bezmiechowej, Weremieniu i Żernicy. Są to tereny unikatowe zarówno pod względem możliwości szybowniczych jak i turystycznych. Podjęta przez Radę Powiatu Leskiego uchwała to deklaracja władz o promowaniu lotnictwa i turystyki na tym terenie.
Powołanie marki Powiat Leski Kraina Szybowisk to pomysł na odtworzenie historycznej wartości tej nazwy. Mógłby w ten sposób powstać produkt turystyczno-przemysłowy, skierowany do osób, które w Polsce i na świecie interesują się szybowcami i przemysłem szybowniczym. Daje to szansę na powstanie nowych miejsc pracy w powiecie. [za: korsosanockie.pl]
„Kraina Szybowisk” to chwytliwe hasło promocyjne dla tej części Polski. Odwołuje się do publikacji pt. „Powiat leski. Kraina Szybowisk” wydanej w 1930 roku przez ówczesne wydawnictwo Ministerstwa Komunikacji we współpracy z Ligą Popierania Turystyki. Jej treści jest dostępna tutaj → Powiat leski. Kraina Szybowisk (arch. WiMBP w Rzeszowie)
Co będzie ono oznaczać w praktyce – zobaczymy. Na tę chwilę, jak mówili miejscowi radni podczas sesji, chcą nim promować Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej oraz szybowiska w Weremieniu i Żernicy, ale z uchwały nie będą wynikać żadne koszty. W dalszej perspektywie pomysłodawcy wyrazili nadzieję, że slogan przyciągnie w Bieszczady szybowników z całego świata.