Powiat leski – Krainą Szybowisk. Uchwała powiatu

przez | 19 grudnia, 2017

Od 18 grudnia 2017 roku powiat leski to Kraina Szybowisk. Rada podjęła uchwałę o promocji szybownictwa na tym terenie. Nazwa nawiązuje do chlubnych tradycji szybowniczych na tym obszarze.  

powiat leski. Kraina Szybowisk

arch. bloga

W uzasadnieniu podjętej uchwały powołano się m.in na wieloletnie tradycje szybownicze na tym terenie, które do dziś promują regionalną awiację ogółem, a co za tym idzie lotniczy region. To powiat, który odwiedzają szybownicy i turyści z całego świata.

W latach 30. XX wieku Politechnika Lwowska i Aeroklub Lwowski w Bezmiechowej uruchomiły szkołę szybowcową. Rosnące zainteresowanie szybownictwem na tym terenie sprawiły, że również wojskowo założyło w pobliskiej Ustjanowej  taką szkołę. 

 

Lotnisko_szybowcowe_Ustjanowa

Fot. fotopolska.eu

W latach 1931-1939 w Ustjanowej znajdowało się największe szybowisko międzywojennej Polski. Korzystała z niego wojskowa szkoła pilotażu. Były tu 54 stanowiska startowe i stacjonowało około 770 szybowców. Miesięcznie szkolono kilkuset pilotów. Podczas wojny – nieużytkowane. Zlikwidowane w 1945 r.

 

 

Po czasach przestoju, w 1990 roku szybownictwo powróciło na te tereny. Aktualnie działają szybowiska w Bezmiechowej, Weremieniu i Żernicy. Są to tereny unikatowe zarówno pod względem możliwości szybowniczych jak i turystycznych. Uchwała to deklaracja władz powiatu o promowaniu i wspieraniu tej części lotnictwa na podległym terenie.   

Określenie Kraina Szybowisk odwołuje się do publikacji pt. „Powiat leski. Kraina Szybowisk” wydanej w 1930 roku przez ówczesne wydawnictwo Ministerstwa Komunikacji we współpracy z Ligą Popierania Turystyki. Jej treści jest dostępna tutaj → Powiat leski. Kraina Szybowisk (arch. WiMBP w Rzeszowie)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.